пʼятниця, 27 вересня 2024 р.

Борімося з тероризмом разом!

 


Останнім часом в Україні прослідковується негативна тенденція втягнення неповнолітніх осіб та молоді до протиправної діяльності терористичного характеру, а саме: розповсюдження анонімних матеріалів про замінування об’єктів критичної інфраструктури, місць масового скупчення людей, закладів освіти підпалів автотранспортних засобів, що належать Збройним силам України, об’єктів, що забезпечують функціонування залізничного транспорту тощо.

БОРІМОСЯ З ТЕРОРИЗМОМ РАЗОМ!









четвер, 26 вересня 2024 р.

Сказ — гостра контактна зоонозна інфекційна хвороба


 

Сказ – інфекційне захворювання, яке характеризується важким ураженням центральної нервової системи й дуже часто закінчується смертю хворого. Перші ознаки сказу після укусу – неприємні відчуття та гіперемія в області рани.

Звідки береться сказ? 

Вірус сказу (англ. Rabies virus; лат. Rabies virus) — нейротропний вірус, збудник сказу у людини і тварин. Передача вірусу відбувається через слину тварин, найчастіше під час укусу.

Скільки часу живе тварина зі сказом?  

Сказ у собак - за день, нападає на людей. Період збудження триває 3-4 дні, гине тварина на 6-8 день хвороби. Найчастіше саме собака стає причиною зараження людини, тому що живе в оточенні людей. Хворі домашні тварини можуть бути неспокійними або пригніченими, відмовляються від їжі та води, кусають, дряпають хазяїв, нападають на інших людей. При появі скаженої тварини необхідно негайно сповістити заклади санітарно-епідеміологічної та ветеринарної служби



Як довго живе вірус сказу?

Вірус сказу в зовнішньому середовищі дуже нестійкий, чутливий до дії сонячних променів, під час кип'ятіння гине миттєво. Мило, 70% спирт, розчин йоду вбивають його за 1 хвилину. У слині вірус зберігається майже добу. Вірус сказу вражає центральну нервову систему (ЦНС), поширюючись по нервах від вогнища інфекції до головного мозку. Заражені тварини відчувають параліч, який неминуче зачіпає дихальну систему, і призводить до смерті.



вівторок, 24 вересня 2024 р.

Психологічна підтримка дітей в умовах війни

 


Психологічна допомога являє собою комплекс діагностичних, психокорекційних і психологічних (відновних) заходів, спрямованих на якнайшвидше відновлення оптимального психічного стану й соціальної життєдіяльності, підвищення рівня психологічної стійкості особистості. Методи психологічних досліджень – це сукупність засобів і прийомів вивчення фактів психічних явищ та проявів психічної діяльності. Основними методами психології є спостереження та експеримент.

Три основних принципи надання першої психологічної допомоги – спостерігати, слухати та спрямовувати.

Методи психологічних досліджень – це сукупність засобів і прийомів вивчення фактів психічних явищ та проявів психічної діяльності. Основними методами психології є спостереження та експеримент.

Головним принципом надання першої психологічної допомоги є: «НЕ НАШКОДЬ». Правила надання першої психологічної допомоги: – Знайти для розмови тихе місце, де ніщо не відволікатиме. – Показувати зацікавленість, наприклад, киваючи головою чи вимовляючи короткі підтверджувальні репліки.

понеділок, 23 вересня 2024 р.

Не мовчи! БУЛІНГ - це насильство

 


Булінг (від англ. Bully - хуліган, забіяка, насильник) - психологічний терор, побиття, цькування однієї людини іншою. Дії менш радикальні - обзивання, непристойні жарти, плітки - називають моббінгом.

У колективі, де відбувається булінг, є умовний розподіл ролей:
• Булер (агресор)
• Пасивні учасники
• Спостерігачі
• Жертва

Пасивні учасники: це найближче оточення булера. Його друзі або просто ті, хто вирішив, що вигідніше схвалювати його дії (навіть просто сміхом). Якщо булер популярний в школі, то його поведінку схвалюють, щоб увійти в число вибраних. Але рідко хто зізнається, що переходить на бік «свити» не тільки заради популярності, але більшою мірою з почуття самозбереження.


Спостерігачі: вони не завдають ударів, вони не знімають відео, не схвалюють того, що відбувається. Коли вони бачать цькування, вони не знаходять сил, щоб щось зробити, але і відвести очі теж несила. І в цьому їхня біда, адже відомо, що ті, хто бачать трагедію, отримують більшу психологічну травму, ніж жертва. Вони можуть обговорювати це між собою, часто думати про це.

Основні ознаки булінгу:
• нерівність сил агресора і жертви;
• повторюваність насильства, один випадок - це приватний конфлікт;
• гостра емоційна реакція жертви.

Починає цькування завжди один: щоб затвердити свій авторитет, отримати якусь вигоду або просто розважитися. Решта дітей спостерігає за діями булера або їх ігнорує, або обурюється і намагається втрутитися. Але бачачи, що жертва не чинить опір, а вчитель їх ініціативу не підтримує, діти відчувають безпорадність, і їх настрій може змінитися: від співчуття жертві до подразнення і байдужості.

Хто найчастіше стає жертвою цькування?
Жертвою цькування може стати абсолютно будь-яка дитина, якою б сильною вона не була. Однак найчастіше жертвами стають ті, хто найбільше виділяється (дивно одягнений, дивно поводиться, неохайний). Також потенційними жертвами можуть стати ті, хто швидко втрачає самовладання, легко піддається емоціям. Дітей, які не можуть дати відсіч, або дуже чутливі легко вивести з себе, змусити плакати.

Хто стає булером?

Більшість булерів - це діти з яскраво вираженими нарцисичними рисами характеру. Вони ростуть без внутрішнього відчуття власної гідності, самоцінності, і тому їм весь час доводиться самостверджуватися внаслідок інших людей, доводити власну перевагу. Приблизно 50% булерів самі одночасно є жертвою - у своїй родині або в іншому колективі.

Перегляд відео: 




пʼятниця, 20 вересня 2024 р.

Всесвітній день миру

 


21 вересня світ відзначає Міжнародний день миру, ініційований ООН, як символічне нагадування про важливість діалогу та припинення насильства. Це день, коли людство об’єднується заради спільної мети — побудови мирного майбутнього. Міжнародний День Миру відзначають 21 вересня щороку з ініціативи Генеральної Асамблеї ООН. Це день всесвітньої відмови від насильства й заклик до глобального припинення вогню. Вперше це свято почали відзначати в 1981 році, тоді його святкували у третій вівторок вересня, у день відкриття сесії ООН. Проте, з 2002 року, Генеральна Асамблея ООН ухвалила рішення перенести святкування на 21 вересня, щоб щорічно нагадувати всьому світу про важливість миру.

Одним із символів цього дня є Дзвін миру, відлитий із монет, зібраних дітьми з 60 країн світу. На ньому викарбувано просте, але сильне послання: «Хай живе мир у всьому світі». Дзвін був подарований ООН Японією в 1954 році й тепер щороку лунає двічі: один раз у день весняного рівнодення і другий – на Міжнародний день миру. Генеральний секретар ООН особисто дзвонить у Дзвін, щоб символічно оголосити мир усьому світу.





Всеукраїнська акція «День прибирання»



 20 вересня 2024 року на території нашого ліцею разом з багатьма країнами світу проходить щорічний захід благоустрою “Всесвітній день прибирання "World Cleanup Day" в Україні – Всеукраїнська акція «День прибирання».

Всесвітній день прибирання проходить під гаслом «Зробимо Україну чистою разом!»
Учні 8 класу також були учасниками Всеукраїнської акції "День прибирання":
      
  














четвер, 19 вересня 2024 р.

Види терористичних проявів та способи дій терористів

       


 

  ТЕРОРИЗМ – суспільно небезпечна діяльність, яка полягає у свідомому, цілеспрямованому застосуванні насильства шляхом захоплення заручників,  підпалів, убивств, тортур, залякування населення та органів влади або вчинення інших посягань на життя чи здоров'я ні в чому не винних людей або погрози вчинення злочинних дій з метою досягнення злочинних цілей.

Стаття 1. Закону України «Про боротьбу з тероризмом»

ПРАВОВІ ОСНОВИ БОРОТЬБИ З ТЕРОРИЗМОМ

Правову основу боротьби з тероризмом становлять Конституція України, Кримінальний кодекс України,  Європейська конвенція про боротьбу з тероризмом, 1977 р., Міжнародна конвенція про боротьбу з бомбовим тероризмом, 1997 р., Міжнародна конвенція про боротьбу з фінансуванням тероризму, 1999 р., інші міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, укази і розпорядження Президента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, а також інші нормативно-правові акти, що приймаються на виконання законів України.

Стаття 2. Закону України «Про боротьбу з тероризмом»

РІВНІ ТЕРОРИСТИЧНИХ ЗАГРОЗ

Залежно від наявної інформації про загрозу вчинення або вчинення терористичного акту встановлюються такі рівні терористичних загроз:

«СІРИЙ (МОЖЛИВА ЗАГРОЗА)»       – за наявності факторів (умов), що сприяють вчиненню терористичного акту;

«СИНІЙ (ПОТЕНЦІЙНА ЗАГРОЗА)»         – за наявності інформації, що потребує підтвердження, про підготовку до вчинення терористичного акту;

«ЖОВТИЙ (ІМОВІРНА ЗАГРОЗА)»   – за наявності достовірної (підтвердженої) інформації про підготовку до вчинення терористичного акту;

«ЧЕРВОНИЙ (РЕАЛЬНА ЗАГРОЗА)»         – у разі вчинення терористичного акту.

Рівень терористичної загрози тимчасово встановлюється для усіх або окремих суб’єктів боротьби з тероризмом та діє на всій території України, в окремих її місцевостях або на об’єктах можливих терористичних посягань. п. 7. Положення про єдину державну систему запобігання, реагування і припинення терористичних актів та мінімізації їх наслідків (Затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 р. № 92).

ПОРЯДОК ДІЙ

при виявленні підозрілого предмета з ознаками вибухового пристрою:

1. Негайно припинити будь-які зайві дії поруч з виявленим предметом, зупинити всі роботи, вимкнути обладнання та техніку. 

2. Звернути увагу оточуючих людей на небезпеку та ініціювати їх відведення на максимально безпечну відстань, але не менше ніж 100 м. При цьому слід зберігати спокій та рівновагу, намагатися не провокувати паніку.      У разі необхідності надати допомогу у залишенні небезпечної зони літнім людям, дітям та інвалідам.

3. Терміново повідомити про знахідку представників правоохоронних органів та аварійні служби за телефонами 101, 102 та дати максимально детальний опис виявленого предмета і ситуації що склалася.

4. За можливості, позначити місце виявлення предмета за допомогою підручних засобів. 

5. До прибуття спеціальних служб вжити заходів для обмеження доступу людей до небезпечної зони. При цьому необхідно залучати представників комунальних служб, служб охорони установ та підприємств, які знаходяться поруч. 

6. Запам'ятати та, за можливості, зафіксувати обставини виявлення предмета, час виявлення, місце розташування, його зовнішній вигляд, характерні ознаки. Звернути увагу на осіб які можуть бути причетні до залишення виявленого предмета, запам'ятати їх прикмети. Для надійної фіксації важливої інформації доцільно застосовувати засоби фотографування за їх наявності. 

7. Обов'язково дочекатися в безпечному місці прибуття представників спеціальних служб та особисто передати фахівцям наявну інформацію стосовно предмета.

УВАГА! КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

1.Торкатися вибухонебезпечного або підозрілого предмета, зрушувати його з місця, проводити будь-які маніпуляції з ним. 

2.Будь-яким чином впливати на предмет, піддавати його механічному, термічному, акустичному, світловому або іншому впливу.

3.Самостійно відкривати та перевіряти підозрілі сумки, коробки, валізи.

4.Намагатись самостійно знешкоджувати вибухонебезпечний предмет.

5.Використовувати поруч з предметом відкритий вогонь, палити, використовувати електронагрівальні прилади.

6.Користуватися поруч з предметом засобами радіозв'язку, мобільними телефонами та іншими приладами що передають радіосигнали.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Знешкодити вибуховий пристрій або локалізувати вибух можуть лише підготовлені спеціалісти після виведення людей із небезпечної зони.


понеділок, 16 вересня 2024 р.

Професії майбутнього. Робота майбутнього. Яка вона буде?

 Професії майбутнього в системі енергоефективності та ресурсозбереження


Менеджер з модернізації систем енергогенерації. Електроенергія вже давно і заслужено вважається «кров'ю економіки», а зі зростанням кількості приладів, які нас оточують, наша залежність від цієї галузі буде збільшуватися. Одним із символів нового екологічного суспільства стане атомна енергетика, здатна забезпечити стабільні ціни на електрику та мінімальний вплив на навколишнє середовище: викид парникових газів і канцерогенних речовин, характерний побічний ефект вугільних і мазутних станцій все ще становлять значну частку «традиційної» енергетики.
Розробник систем мікрогенерацій. Спеціаліст з розробки і проєктування нових технологічних рішень, пов'язаних з мікрогенерацією енергії під вимоги користувача. Мікрогенерація активно розвивається в усьому світі, у тому числі й в Україні, проте часто буває так, що стандартні рішення не можуть бути використані з тих чи інших причин, наприклад, кліматичних, і потрібна розробка спеціалізованих систем, що відповідають будь-яким вимогам.
Проєктанти системи рекуперації. Спеціаліст, який розробляє технологічні рішення для «уловлювання» надлишкової енергії рухомих засобів, у першу чергу при гальмуванні, наприклад, автомобільний транспорт, метро, міський електричний транспорт.


Проєктувальник енергонакопичувачів. Спеціалісти, які розробляють різні системи накопичення енергії: високоємні акумулятори, теплові накопичувачі, маховики та ін., Що дають змогу зберігати енергію для перерозподілу в «розумних мережах» між піками і падіннями.
Спеціаліст по локальним системам енергопостачання.
Метеоенергетик. Фахівець, який займається оптимізацією режимів експлуатації генеруючих потужностей з урахуванням кліматичних умов. Прогнозує рівень виробництва енергії залежно від довгострокових метеопрогнозів.
Дизайнер переносних енергоприладів займається створенням товарів індивідуального користування (у тому числі одягу та взуття) з функцією мікрогенерації енергії.
Електрозаправник - Фахівець, який обслуговує інфраструктуру для заправки електромобілів та інших транспортних засобів (наприклад, вантажних БПЛА).


Системний інженер інтелектуальних енергомереж - Фахівець, який займається проєктуванням і моделюванням «розумних мереж», мікрогенераційних систем, «розумних» енергетичних середовищ під ту чи іншу задачу, а також розробкою технологічних та інфраструктурних вимог до систем протягом усього їх життєвого циклу.
Розробник систем енергоспоживання - Спеціаліст, покликаний зробити користувальницькі середовища максимально комфортними і споживаючими мінімум енергії. Він підказує, які інструменти краще використовувати в конкретній ситуації і що робити з самими «ненажерливими» побутовими приладами, такими як кондиціонер і холодильник.
Енергоаудитор - Фахівець, який займається аудитом і консалтингом у сфері енергоспоживання.
Наладчик / контролер енергозбуту для розподілу енергетики - Фахівець, здатний проаналізувати можливі збої системи, прогнозувати оптимальні режими експлуатації і забезпечити розрахункову безпеку енергомереж та утилізацію відходів. Володіє методами неруйнівного контролю, вміє вводити в експлуатацію «розумні мережі».


Захисник прав споживачів електроенергії - Перевіряє енергетичні мережі на відповідність показникам безпеки, ефективності й іншим вимогам, здатний надати кваліфіковану консультацію у сфері законодавства з енергозбереження.
Маркетолог енергетичних ринків - Спеціаліст з хорошим знанням глобального і українського ринків енергоспоживання, який займається вирішенням завдань енергозбуту.

Енергозбереження та енергоефективність починається з кожного з нас.

 


 Енергозбереження та енергоефективність починається з кожного з нас

      З кожним роком, в умовах зростаючого дефіциту енергоносіїв та постійного підвищення їх ціни, питання енергозбереження, питної води та ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів набувають все більш важливого значення. В період опалювального сезону всі ми хочемо відчути себе захищеними від холоду і непогоди, мати теплі домівки і комфортні умови навчання, праці та відпочинку.

     Фахівці вважають, що до 50% енергії в побуті можна заощадити простими і безкоштовними заходами і кожна окрема людина може зробити на робочому місці чи вдома скромний внесок до загальної справи енергозбереження. Розумне та ефективне використання енергоносіїв у побуті не тільки зменшує витрати в бюджеті кожної родини, а й зміцнює економічний стан держави. Чим раціональніше ми використовуємо тепло та електричну енергію, тим менше втрачається природних ресурсів, зберігається довкілля від забруднень. Тому необхідно ощадливо використовувати електроенергію, тепло, воду, природний газ; регулювати споживання енергоносіїв, запобігати їх марнотратному використанню повсякденно і повсякчас.  

                                          Споживаємо енергію розумно!



понеділок, 9 вересня 2024 р.

Дотримуйтесь правил пожежної безпеки!

Більшість пожеж спричиняють люди. Щоб уникнути надзвичайних ситуацій необхідно дотримуватися правил пожежної безпеки.

                 Щоб не сталося пожежі:

  • НЕ грайтеся із сірниками та запальничками.
  • НЕ розпалюйте самостійно багаття.
  • НЕ вмикайте без дорослих чайник, праску та інші електричні прилади..
  • НЕ грайтеся рідиною, що легко займається (бензин, газ тощо).
  • НЕ беріть до рук петарди та інші піротехнічні засоби.

               Що робити у разі пожежі:

  • НЕ панікувати.
  • Повідомити дорослих.
  • Подзвонити за номером. 101,
  • Закрити рот та ніс вологою тканиною.
  • Виходити з приміщення, плазуючи підлогою.



            Що потрібно робити дітям у випадку пожежі: корисні знання і навички

  • Повідомити про займання будь-яких дорослих - сусідів, прохожих та інших.
  • Телефонуючи за номером 101, вказати точну адресу свого місця знаходження та іншу важливу інформацію.
  • Зачинити вікна і двері, щоб полум'я не поширювалося.
  • Одягнути на голову вологу тканину, облитися водою.
  • За можливості вийти з приміщення.
  • Пересуватися повзком.
  • Переходити особливо задимлені місця, затамувавши подих.


ДЕНЬ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ – БЕЗ ПРАВА НА ЗАБУТТЯ! (Інформаційна година в 8 класі)

21 листопада - День Гідності та Свободи в Україні. Одне із знакових державних свят встановлене на честь двох революцій - Помаранчевої 2004 ...