понеділок, 23 вересня 2024 р.

Не мовчи! БУЛІНГ - це насильство

 


Булінг (від англ. Bully - хуліган, забіяка, насильник) - психологічний терор, побиття, цькування однієї людини іншою. Дії менш радикальні - обзивання, непристойні жарти, плітки - називають моббінгом.

У колективі, де відбувається булінг, є умовний розподіл ролей:
• Булер (агресор)
• Пасивні учасники
• Спостерігачі
• Жертва

Пасивні учасники: це найближче оточення булера. Його друзі або просто ті, хто вирішив, що вигідніше схвалювати його дії (навіть просто сміхом). Якщо булер популярний в школі, то його поведінку схвалюють, щоб увійти в число вибраних. Але рідко хто зізнається, що переходить на бік «свити» не тільки заради популярності, але більшою мірою з почуття самозбереження.


Спостерігачі: вони не завдають ударів, вони не знімають відео, не схвалюють того, що відбувається. Коли вони бачать цькування, вони не знаходять сил, щоб щось зробити, але і відвести очі теж несила. І в цьому їхня біда, адже відомо, що ті, хто бачать трагедію, отримують більшу психологічну травму, ніж жертва. Вони можуть обговорювати це між собою, часто думати про це.

Основні ознаки булінгу:
• нерівність сил агресора і жертви;
• повторюваність насильства, один випадок - це приватний конфлікт;
• гостра емоційна реакція жертви.

Починає цькування завжди один: щоб затвердити свій авторитет, отримати якусь вигоду або просто розважитися. Решта дітей спостерігає за діями булера або їх ігнорує, або обурюється і намагається втрутитися. Але бачачи, що жертва не чинить опір, а вчитель їх ініціативу не підтримує, діти відчувають безпорадність, і їх настрій може змінитися: від співчуття жертві до подразнення і байдужості.

Хто найчастіше стає жертвою цькування?
Жертвою цькування може стати абсолютно будь-яка дитина, якою б сильною вона не була. Однак найчастіше жертвами стають ті, хто найбільше виділяється (дивно одягнений, дивно поводиться, неохайний). Також потенційними жертвами можуть стати ті, хто швидко втрачає самовладання, легко піддається емоціям. Дітей, які не можуть дати відсіч, або дуже чутливі легко вивести з себе, змусити плакати.

Хто стає булером?

Більшість булерів - це діти з яскраво вираженими нарцисичними рисами характеру. Вони ростуть без внутрішнього відчуття власної гідності, самоцінності, і тому їм весь час доводиться самостверджуватися внаслідок інших людей, доводити власну перевагу. Приблизно 50% булерів самі одночасно є жертвою - у своїй родині або в іншому колективі.

Перегляд відео: 




Немає коментарів:

Дописати коментар

ДЕНЬ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ – БЕЗ ПРАВА НА ЗАБУТТЯ! (Інформаційна година в 8 класі)

21 листопада - День Гідності та Свободи в Україні. Одне із знакових державних свят встановлене на честь двох революцій - Помаранчевої 2004 ...