четвер, 19 грудня 2024 р.

Енергоефективність та енергозбереження - шлях до захисту навколишнього середовища

Енергоефективність та енергозбереження - це перш за все дбайливе ставлення до енергії в будь-якій сфері і її нешкідливе виробництво. Хто ефективно використовує енергію, той запобігає зловживанню ресурсами і охороняє навколишнє середовище. Економія енергії дозволить значно зменшити забруднення навколишнього середовища. Раціональне використання й збереження енергії - це не лише економічно, а й екологічно вигідно. Україна має значні природні ресурси та унікальне для Європи навколишнє середовище, але водночас є однією з найбільш екологічно забруднених країн регіону та однією з країн світу, де енергія використовується найменш ефективно. Водночас країна володіє багатими природними ресурсами та важливими міжнародними водними джерелами, а отже її промислова діяльність та споживання енергії мають значний вплив на глобальні кліматичні зміни.

вівторок, 17 грудня 2024 р.

Шкідливість куріння тютюнових виробів, електронних сигарет та систем для нагрівання тютюну

Перші сигарети з’явилися у 1913 році: це були Camel, які швидко стали популярними у всьому світі. З того часу цигарки пройшли шлях від шаленої популярності до «МОЗ попереджає» та застережливих ілюстрацій на пачках.
Перш ніж писати про сучасні курильні прилади, нагадаємо, чим загрожує паління: за кожну викурену сигарету доводиться платити підвищеним ризиком розвитку серцево-судинних хвороб, схильністю до обструктивної хвороби легень та онкології. Жінки, які палять під час вагітності, з більшою ймовірністю можуть народити завчасно, а їхні діти часто народжуються з низькою вагою або вадами розвитку. Ті, хто не палить, але регулярно знаходиться поряд із курцями і дихає сигаретним димом (пасивне паління), також наражаються на серйозні загрози: респіраторні хвороби, рак легень, ішемічна хвороба серця. Діти жінок-пасивних курців також мають меншу вагу і вдвічі більший ризик синдрому раптової дитячої смерті.
Дим звичайних сигарет містить понад 7 тисяч хімічних сполук, і нікотин та смоли — не єдине, що загрожує здоров’ю. Тому перехід на легкі сигарети зі зниженим вмістом нікотину та смоли не знижує ризик хвороб. Аерозоль е-сигарет — неважливо, з нікотином чи без нього — може викликати збій у роботі деяких клітин людського організму. Причина криється у складі рідин е-сигарет: більшість з них містить токсичні речовини — метали (хром, нікель, свинець), карбоніли (формальдегід, ацетальдегід, акролеїн, гліоксаль), шкідливі ароматизатори (діацетил, циннамальдегід, бензальдегід) тощо. Нестача даних щодо наслідків довготривалого використання е-сигарет не дозволяє зробити чіткі прогнози. Проте цілком можливо, що їх постійне вживання сприятиме розвитку серцево – судинних чи онкологічних захворювань, а також проблем із репродуктивним здоров’ям та дихальною системою.
Різноманітні дослідження вказують, що тютюнопаління надає різко негативний вплив на органи і тканини порожнини рота, що призводить до розвитку специфічних для курців захворювань, таких як лейкоплакія Таппейнера, виразково-некротичний гінгівіт Венсана, меланоз курців та ін., а також сприяє прогресуванню основних стоматологічних захворювань, викликаючи зміну кольору зубів, зубних реставрацій, протезів. Системи для нагрівання тютюну — це пристрої, які нагрівають спеціальні сигарети (стіки, або тютюнові вироби для нагрівання) до певної температури, за рахунок чого утворюється аерозоль, який вдихається курцем. Система нагрівання тютюну складається з тримача та зарядного пристрою. У тримач вставляється стік, де він нагрівається. Часто ці пристрої плутають з електронними сигаретами, хоча це зовсім не одне й те саме. На відміну від електронних сигарет, у яких нагрівається рідина, що може бути з нікотином або без, тютюнові вироби для нагрівання завжди містять тютюн. Система дозволяє нагрівати ці вироби до температури 250–300 °С. Для порівняння: у звичайних сигаретах температура горіння тютюну досягає 600 °С та більше. Виробники позиціонують ці вироби як продукти «зниженого ризику», аргументуючи тим, що у стіках немає смол та значно менше різних домішок порівняно зі звичайними сигаретами, однак наголошують на тому, що цільовою аудиторією є дорослі курці. Разом із тим ці вироби не позиціонують як засоби відмови від куріння, а швидше як «менш шкідливу альтернативу» для тих, кому складно або в кого немає бажання кидати курити.
Ризики для здоров’я при використанні систем для нагрівання тютюну пов’язані з умістом нікоти-ну, тому ці системи викликають залежність. Вони не є безпечними та становлять ризики для здоров’я, особливо для людей з серцево-судинними захворюваннями, діабетом тощо, а також для вагітних та жінок, що годують груддю. Всесвітня організація охорони здоров’я наголошує, що на сьогодні немає достовірних доказів того, що тютюнові вироби для нагрівання є безпечнішими для здоров’я. 25 січня 2018 року Науководорадчий комітет з управління тютюновими виробами та лікарськими засобами з питань тютюнових виробів FDA одностайно проголосував (один утримався), що не може стверджувати, що засоби для нагрівання тютюну зменшують ризики захворювань, пов’язаних із тютюном.

вівторок, 10 грудня 2024 р.

10 грудня - Міжнародний день прав людини

10 грудня 2024 року у світі відзначають Міжнародний день прав людини, заснований Генеральною асамблеєю ООН, бо саме в цей день в 1948 році Організація Об’єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини. Генеральна Асамблея проголосила Загальну декларацію прав людини як завдання, до виконання якого повинні прагнути всі народи і всі держави з тим, щоб кожна людина і кожний орган суспільства, завжди маючи на увазі цю Декларацію, прагнули шляхом освіти сприяти поважанню цих прав і свобод і забезпеченню, шляхом національних і міжнародних прогресивних заходів, загального і ефективного визнання і здійснення їх як серед народів держав – членів Організації, так і серед народів територій, що перебувають під їх юрисдикцією. У Декларації заявлено також, що кожна людина повинна мати всі права і всі свободи, проголошені цією Декларацією, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного чи соціального походження, майнового, станового або іншого становища.

понеділок, 2 грудня 2024 р.

Ніхто не повинен залишатись осторонь

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими можливостями. На планеті близько 1 мільярда людей живуть з тією чи іншою формою інвалідності.Інклюзивне середовище сприяє розвитку суспільства загалом, підвищуючи рівень освіти, зайнятості та соціальної згуртованості. Брайлів шрифт — це спеціальні точки, які можна читати пальцями. Завдяки цьому шрифту люди з порушенням зору можуть читати книги та вчитися. Собаки-поводирі допомагають людям із вадами зору. Вони не лише супроводжують своїх господарів, а й захищають їх у небезпечних ситуаціях.
Паралімпійські ігри — це змагання для спортсменів з інвалідністю. Вони показують, що сила духу і наполегливість важливіші за фізичні обмеження.
Інклюзивні школи — це місця, де всі діти вчаться разом. У таких школах створюють умови, щоб кожен учень міг навчатися, навіть якщо йому потрібна допомога.

Негативні наслідки поширення фото- і відеоматеріалів в соціальних мережах

Ризик для національної безпеки Публікація фотографій мостів, залізничних станцій, аеропортів, тунелів чи військових логістичних об’єктів м...