середа, 2 лютого 2022 р.

Година спілкування «Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити»

3 лютого проведено годину спілкування «Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити» Учені підрахували, що за 70 років людина на вживання їжі витрачає 6 років життя та споживає близько: 14000 літрів молока, 8 тон хлібобулочних виробів, 12 тон картоплі, 7 тонн риби та м'яса, 10000 яєць. Поживні речовини для росту та розвитку організму школяра: 1-2 скибки хліба; 4 печива; 250 г каші; 500 г сирих або варених овочів; 2—3 яблука або 1 склянку соку; 1 склянку кефіру або молока; 50— 100 г сиру; 80 — 100 г м'яса або риби; 1 яйце. Білки — це "справжній будівельний матеріал" для організму, джерело енергії, відповідають за ріст та розвиток людини. Білками багаті м'ясо, риба, яйця, молоко і фрукти. Жири — це речовини, що відповідають за енергообмін організму. Містяться вони в олії і вершковому маслі, салі. Вуглеводи — основне джерело енергії для людського тіла, відповідають за роботу м'язів,'серця, силу організму. Вуглеводів багато у хлібі, картоплі, крупах, фруктах. Ну і звичайно, організм потребує сили та енергії, які дають йому вітаміни.
Здорове харчування — це харчування, яке забезпечує ріст, нормальний розвиток і життєдіяльність людини, що сприяє зміцненню її здоров'я та профілактиці захворювань. Дотримання правил здорового харчування в поєднанні з регулярними фізичними вправами, скорочує ризик хронічних захворювань і розладів, таких як ожиріння, серцево-судинні захворювання, діабет, підвищений тиск і рак. Рекомендації по здоровому харчуванню: 1. Уважно стежити за калорійністю продуктів і масою тіла. 2.Обмежувати отримання енергії з жирів. Насичені жири (тваринні, тверді рослинні жири) - повинні складати 1/3 споживаних жирів, решта 2/3 жирів повинні бути м'якими, рідкими жирами. При вживанні молока і молочних продуктів, слід віддавати перевагу продуктам із зниженою жирністю. Намагайтеся не вживати їжу, що містить транс-жирні кислоти. 3. Прагнути до збільшення частки фруктів, овочів, цільних зерен, бобів і горіхів в щоденному раціоні. Саме з цієї їжі слід одержувати 50-60 % всієї енергії. 4. Приблизно третина хліба, круп, борошна в раціоні повинні складати продукти, збагачені мікронутрієнтами. 5. Обмежувати вживання простих вуглеводів (цукру, меду, солодких газованих напоїв) - не більше 30-40 г на добу. 6. Намагатися забезпечувати організм вітамінами у фізіологічних кількостях, в тому числі антиоксидантами (вітаміни А, С, Е), фолієвою кислотою. У разі, якщо раціон не містить достатню кількість вітамінів з їжі, можна час від часу приймати полівітаміни та додатково вітамін D. 7. Їжте тільки тоді, коли ви голодні. 8. Їжте тільки тоді, коли ви спокійні і розслаблені.

Немає коментарів:

Дописати коментар

ДЕНЬ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ – БЕЗ ПРАВА НА ЗАБУТТЯ! (Інформаційна година в 8 класі)

21 листопада - День Гідності та Свободи в Україні. Одне із знакових державних свят встановлене на честь двох революцій - Помаранчевої 2004 ...